Fré Meis

132b_Fré Meis
2021
132a_Fré Meis
2021
fre meis (2014)
2014
fre meis 02 (2014)
2014
fre meis (2010)
2010

Standbeeld “Fré Meis” vooraan de Wedderweg

Fré Meis krijgt een bronzen beeld in zijn geboorteplaats Oude Pekela. Zijn nabestaanden onthullen het daar op 16 november 2002 op de plek waar hij voor het eerst stakers toesprak uit de strokartonindustrie. Het borstbeeld wordt gemaakt door kunstenares Chiffrun uit Veendam.

In 2002, tien jaar na zijn overlijden, is in zijn geboorteplaats Oude Pekela dit beeld van Fré Meis onthuld. Het is een in brons gegoten borstbeeld van kunstenares Christine Chiffrun uit Veendam.

Fré Meis (1921-1992) was in de tweede helft van de vorige eeuw een voorman van de Communistische Partij Nederland (CPN). Hij was -behalve politicus, Tweede-Kamerlid, gemeenteraadslid, Statenlid en sociaal raadsman- ook vakbondsbestuurder, en leidde in de jaren ’50 en ’60 grote stakingen in de havens van Rotterdam en Amsterdam. In Oost-Groningen leidde hij stakingen bij strokartonfabrieken als De Vrijheid in Veendam en Union in Oude Pekela. Hij was een van de initiatiefnemers van het Volkscongres Groningen, dat bedoeld was om het verzet te bundelen tegen de economische achterstelling van Groningen.

Fre Meis overleed op 15 december 1992 in Groningen aan een hartstilstand.
Het beeld staat bij de Wedderklap, op de plek waar hij voor het eerst stakers
toesprak uit de strokartonindustrie.

Link “Fré Meis” : https://nl.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A9_Meis

Link “Fré Meis” : https://www.deverhalenvangroningen.nl/alle-verhalen/fre-meis-stakingsleider-kleinzoon-van-een-schoorsteenveger

Bloemen voor wijlen stakingsleider Fré Meis uit Oude Pekela 2013 :
http://www.prachtigpekela.nl/nieuws/21494/Bloemen%20bij%20standbeeld%20van%20Fr%C3%A9%20Meis%20in%20Oude%20Pekela.html

Pekels Goud Aflevering 14 Communisme in Pekela 2016 : https://vimeo.com/183352469

Eén antwoord op “Fré Meis”

Geef een reactie

%d bloggers liken dit: